ANASAYFA

TARİHİ-KONUMU

DOĞA VE TURİZMİ

EĞİTİM-YAŞAM

GELENEKLERİ

ÜRÜNLERİ

En Çok Yetişen Ürünler - Yemekler 

  Yemekler

En önemli geleneksel yemekleri "Sirikurt"  yemeğidir. Bu yemek, Ocakta gömme pişirildikten sonra, sarımsaklı yoğurt ile derin bir kap içinde dövmek suretiyle tekrar hamur şekline getirilir. Daha sonra derin bir kaba konularak ve  ortasında bir çukur açılarak içine eritilmiş tere yağı konulduktan sonra servis yapılır. Yemek bütün şeklinde ortaya konularak ortak kaptan yeyilir.

Diğer önemli bir geleneksel yemek ise, Siri Sele (Sırım)dır. Bu yemek ise, ince yufkalar yuvarlanarak, lokma lokma kesildikten sonra,bir tepsiye koni şeklinde dizilerek, üzerine sarmısaklı yoğurt ile tere yağı dökülmek suretiyle, yine tek kab içinde servis yapılmaktadır.

Bir başka yerel yemek ise Zırfet'tir. Bu yemek de,  doğranmış soğan, kavun çekirdeği ezmesi, kavurma gibi malzemeleri karıştırılarak kat kat yufkalar arasına yerleştirdikten sonra, eskiden toprak ocaklarda üzerine kül ve közle kapatılarak pişirilir. Daha sonra üst kabuğu çıkarıldıktan sonra, geri kalan kısma kesici aletle doğranmak suretiyle. içi ufaltılır ve üzerine pekmezin içine karıştırılan tere yağı dökülür ve servis yine tek kap içinde yapılır.

Ürünler

Ürünlerin başında en önemlileri olarak, armut ve  üzüm meyveleridir. Çevre köylere nazaran   en çok üzüm ve armut meyvesini yetiştirdiği köydür. Bunların  dışında, fazla olmamakla birlikte, buğday,arpa,mercimek, fiğ ve nohut gibi tahıl ürünlerini yetişmektedir.Üzümden pekmez ve şerbet de elde edilmektedir.Ancak bu günümüzde hala eski teknikle yapılmaktadır.

Diğer önemli bir geçim kaynağı ise, hayvancılıktır.Tüm bunlara rağmen, köyün arazisinin fazla olmayışı nedeniyle, halkın  önemli bir bölümü ekonomik nedenlerle, bir kısmı ise güvenlik nedeniyle göç etmek zorunda kalmıştır. Dolayısıyla, köy halkının büyük çoğunluk, yurt dışında ve yurt içinde çeşitli bölgelere dağılmış durumdadır. Bu sitenin hazırlanmasının sebeplerinden bir tanesi de bu insanların birbirleriyle irtibatlarını sağlamaktır.

Orman ürünü olarak palamut da bol miktarda yetiştiğini de eklemem gerekir.

 

Gomanweb: (M.Elveren)